Jaki komin do pieca gazowego? Poradnik

| 0 Komentarzy
Jaki komin do pieca gazowego kupić, aby cieszyć się bezpieczeństwem i wydajnością? Ten poradnik zna odpowiedź!

Piec gazowy to popularny element wyposażenia wielu polskich domów. Nieodłączną częścią dobrze przemyślanego systemu gazowego jest estetyczna zabudowa pieca gazowego i odpowiednio dobrany komin gazowy. Szeroka oferta dostępnych na rynku rozwiązań sprawia, że wybór odpowiedniego komina do pieca gazowego może stanowić prawdziwe wyzwanie. Na to, jaki musi być komin do pieca gazowego, ma wpływ wiele kilka czynników, na przykład konstrukcja posiadanego pieca. Komin do pieca gazowego to bardzo ważny element, dlatego warto dowiedzieć się, jak wygląda podłączenie pieca do komina oraz jaki komin do pieca gazowego wybrać.

Polecane piece gazowe

Jaki musi być komin do pieca gazowego?

Kotły gazowe to popularna forma ogrzewania budynku, która wymaga dużej uwagi podczas komponowania całego systemu ogrzewania. Wszystko ze względu na element, jakim jest komin i wszystkie wymagane do jego instalacji elementy. Komin do pieca gazowego musi być przede wszystkim kompatybilny z posiadanym przez nas typem kotła gazowego, aby mógł bezpiecznie i wydajnie odprowadzać szkodliwe spaliny. Musimy także pamiętać o odpowiednim materiale, z którego został wykonany, a także o wystarczająco dużej średnicy. Idealnym wyborem jest stal kwasoodporna lub kominy wykonane z ceramiki.

Powinniśmy także mieć na uwadze zamontowanie wkładów kominowych, których wykonanie będzie różniło się w zależności od rodzaju pieca. Wkład kominowy do pieca kondensacyjnego z przewodem powietrzno-spalinowym może być zrobiony ze specjalnego tworzywa – jego zakup jest znacznie droższy niż wyposażenie się we wkład kominowy do kotła gazowego. Coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się systemy kominowe, których producenci zapewniają kompleksową instrukcję montażu oraz niezbędne części, takie jak wyczystka do komina, obudowa, a nawet rura do pieca gazowego czy zaprawa.

Jaka średnica komina do pieca gazowego?

Wiemy już, że bardzo ważne jest prawidłowe dobranie komina, który będzie kompatybilny z konstrukcją pieca. Wiemy również, że wkład kominowy do gazu to element, którego wybór także powinniśmy dopasować do posiadanego kotła. Należy jednak pamiętać także o ogólnych zasadach, którymi powinien się kierować każdy przyszły właściciel komina.

Jednym z najważniejszych parametrów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, jest średnica komina do pieca gazowego. Jeśli chcemy cieszyć się dobrze skonstruowanym i bezpiecznym odprowadzaniem wszystkich negatywnie wpływających na zdrowie spalin, musimy mieć na uwadze, że minimalna średnica komina powinna wynosić 120 mm, aby zapewnić swobodny przepływ zanieczyszczonego spalinami powietrza.

Wysokość komina do pieca gazowego

Nie tylko średnica odgrywa ważną rolę podczas wyboru komina, który będzie spełniał nasze wymagania i zapewni bezpieczeństwo. Kolejnym parametrem, którym powinniśmy się kierować podczas kompletowania systemu ogrzewania, jest wysokość, jaką musi mieć komin do pieca gazowego. Należy mieć na uwadze, że tylko komin o odpowiedniej wysokości jest w stanie zapewnić prawidłowy ciąg kominowy o sile, która zapewnia bezpieczne korzystanie z systemu ogrzewania.

Największą efektywność przyniesie komin, którego długość mierzona od trójnika spalinowego do wylotu ponad dachem wynosi przynajmniej 4 metry. Zejście poniżej tej wysokości może przynieść niebezpieczne skutki, dlatego nie zaleca się stosowania niższych kominów do pieca gazowego. Zasada ta sprawdza się w przypadku kominów przeznaczonych do piecy z otwartą komorą spalania.

Jaki komin do pieca gazowego z zamkniętą komorą spalania?

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jaki komin do pieca gazowego z zamkniętą komorą spalania będzie odpowiedni, warto zrozumieć, czym tak właściwie jest piec gazowy z zamkniętą komorą spalania. Piece z zamkniętą komorą spalania wykorzystują powietrze z zewnątrz, a nie z wnętrza budynku. To sprawia, że tego typu piece znacznie minimalizują zagrożenie wynikające z zatrucia czadem, jednak wymagają specyficznych elementów, takich jak rura do pieca kondensacyjnego, który jest najoszczędniejszym typem kotła.

Komin kondensacyjny powietrzno-spalinowy do pieca gazowego z zamkniętą komorą spalania powinien wykazywać się właściwościami kwasoodpornymi. Tę cechę zapewniają kominy wykonane z ceramiki lub stali kwasoodpornej. Należy pamiętać, że komin do gazowego pieca kondensacyjnego nie może być wykonany z cegły, jeśli zależy nam na trwałości konstrukcji.

Jaki komin do pieca gazowego z otwartą komorą spalania?

Przed dokonaniem wyboru musimy zorientować się, jaki komin do pieca gazowego z otwartą komorą spalania będzie najbardziej efektywny i najlepszy. Aby poznać odpowiedź na to pytanie, dobrze jest poznać zasadę działania pieca z otwartą komorą spalania. Otwarta komora oznacza, że piec pobiera powietrze z pomieszczenia. Z tego powodu komin musi mieć zapewniony odpowiedni ciąg, dzięki któremu możliwe będzie pobranie odpowiedniej dawki powietrza i usunięcie szkodliwych spalin. Również w ich przypadku musimy wybrać element wykonany z ceramiki lub kwasoodpornej stali.

Podczas wyboru komina do pieca gazowego należy pamiętać o odpowiednich rozmiarach – zazwyczaj o średnicy minimum 120 mm oraz wysokości 4 m, aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza. Wszystko jednak zależy od zaleceń producentów i konstrukcji pieca. Tę samą zasadę, która nakazuje zachowanie kompatybilności między elementami, stosujemy nie tylko podczas zastanawiania się jaki komin do pieca gazowego 30kw wybrać, ale także w przypadku zakupu kominów do mocniejszych piecyków.

Jaki komin do pieca gazowego kondensacyjnego?

Komin do kotła kondensacyjnego to poważny zakup, od którego zależy efektywność całego systemu ogrzewania. Każdy piec kondensacyjny jest wyposażony w odizolowaną, zamkniętą komorę spalania i wykorzystuje powietrze pobierane spoza pomieszczenia, w którym jest zainstalowany.

Jaki komin do pieca gazowego kondensacyjnego należy wybrać? Jeśli chodzi o materiał, z całą pewnością powinniśmy pamiętać, że komin do kotła kondensacyjnego nie powinien być murowany, a wykonany z kwasoodpornej stali lub ceramiczny. Co więcej, do prawidłowego działania systemu ogrzewania komin do pieca gazowego kondensacyjnego wcale nie musi być długi i wyprowadzony przez dach. W przypadku, gdy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami kotła kondensacyjnego o mocy nieprzekraczającej 21 kw, możemy wyprowadzić przewód spalinowo-powietrzny także przez ścianę domu. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, musimy przestrzegać poniższych zasad dotyczących montażu:

  • wylot przewodu musi znajdować się w odległości nie mniejszej niż 0,5 metra od krawędzi otwieranych okien,
  • wylot musi zostać umieszczony minimum 2,5 m od ściany oraz podłoża, jeśli w odległości mniejszej niż 8 metrów znajdują się miejsca przeznaczone do rekreacji, np. place zabaw. Gdy odległość od niego wynosi 8 metrów, możemy umieścić wylot komina do pieca gazowego kondensacyjnego 0,5 metra od ściany i podłoża.

Jaki komin do pieca gazowego dwufunkcyjnego?

To, jaki komin do pieca gazowego dwufunkcyjnego wybrać praktycznie nie różni się od odpowiedzi na pytanie, „jaki komin do pieca gazowego jednofunkcyjnego kupić?”. Producenci oferują naprawdę wiele ciekawych rozwiązań, przez które zakup nowego komina może wydawać się skomplikowany. Tak jak w poprzednich przypadkach, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na kompatybilność i parametry oferowane przez poszczególne kominy.

Komin do pieca gazowego powinien być wykonany z ceramiki lub stali kwasoodpornej, dzięki czemu zapewni nam wytrzymałość i bezpieczeństwo na długie lata. Jeśli chcemy podłączyć piec dwufunkcyjny lub jednofunkcyjny do starego komina z cegły, musimy wyposażyć się w odpowiednie wkłady do komina, które zapobiegają rozpadowi cegieł. Coraz częstszym wyborem stają się jednak systemy kominowe, które są łatwiejsze w montażu i często zawierają wszystkie niezbędne elementy.

Ile kosztuje wkład kominowy do pieca gazowego?

Podłączenie pieca gazowego do komina, szczególnie w przypadku kominów ceglanych, wymaga zastosowania odpowiedniego wkładu kominowego do pieca gazowego, który zapewnia prawidłowy przepływ spalin. Na rynku możemy znaleźć wiele wariantów wkładów kominowych do pieca gazowego, dlatego cena poszczególnych wersji może bardzo się różnić. Za wkład o niższej jakości wykonania i właściwościach żaroodpornych możemy zapłacić kilkaset do tysiąca złotych. Jeśli zależy nam na wyższej jakości i większej ilości właściwości, cena oczywiście poszybuje w górę. Największym kosztem zakupu charakteryzują się popularne wkłady kwaso- i żaroodporne, których cena może wynosić w granicach 2000-4000 złotych. Komin systemowy – cena tego rozwiązania nie wydaje się mniej obciążająca, ponieważ w zależności od średnicy komina możemy zapłacić od 1500 do nawet 4000 złotych. Oszczędzanie na produktach tego typu może okazać się złym pomysłem, jeśli liczymy na dużą wytrzymałość i dobrą jakość wykonania komina.

Gdzie kupić komin do pieca gazowego?

Po uzyskaniu wiedzy na temat poszczególnych kotłów i kompatybilnych z nimi kominów warto przemyśleć miejsce pozyskania produktu. Najlepszym miejscem do zakupu komina do pieca gazowego są odpowiednie sklepy budowlane oraz wszelkiego rodzaju sklepy internetowe, które oferują sprzedaż produktów od zaufanych i polecanych producentów. W sklepach internetowych możemy natrafić na niezwykle szeroką ofertę, w której z pewnością znajdziemy komin spełniający nasze wymagania i oczekiwania. Sklepy internetowe często oferują opcję wysyłki z dostawą do domu, co wydaje się bardzo kuszącą propozycją i oszczędnością czasu.

Montaż wkładu kominowego w starym kominie – cena

Jeśli chodzi o montaż wkładu kominowego w starym kominie, cena tego zabiegu będzie nieco wyższa niż w przypadku świeżego montowania. Chociaż stawki u poszczególnych specjalistów mogą się różnić, średnia cena renowacji wkładu kominowego do pieca gazowego wynosi około 200–250zł/mb i może ulegać zmianie w zależności od wykorzystania potrzebnych materiałów. Sam wkład to koszt rzędu tysiąca lub kilku tysięcy złotych – wszystko zależy od tego, jaką jakość i właściwości wybierzemy. Po montażu wkładu kominowego dobrze jest zastanowić się nad sprawdzeniem szczelności całego systemu, co wpłynie na poczucie bezpieczeństwa. Prawidłowo zamontowany wkład jest gwarancją długich lat użytkowania.

Zakończenie komina gazowego – jak powinno wyglądać?

Odpowiednie zakończenie komina gazowego potrafi usprawnić działanie systemu ogrzewania, podczas gdy niewłaściwie zastosowane może uniemożliwić poprawną pracę komina. Zakończenie komina powinno być dobrane odpowiednio do naszych potrzeb i konstrukcji pieca. Jeśli posiadamy przewód powietrzno-spalinowy, powinniśmy postawić na nasady powietrzno-spalinowe, które są przystosowane zarówno do odprowadzania spalin, jak i pobierania powietrza z zewnątrz. Inne popularne zakończenia to stożki chroniące przed deszczem, strażaki zapobiegające powstawaniu ciągu wstecznego oraz różnego rodzaju zakończenia, które mają na celu odstraszanie ptactwa.

Czym uszczelnić rurę od pieca do komina?

W zależności od potrzeb i sytuacji odpowiedź na pytanie, czym uszczelnić rurę od pieca do komina, może ulegać zmianie. Jedną z najpopularniejszych opcji jest zastosowanie sznura żaroodpornego, który zostanie dodatkowo zabezpieczony odpowiednim uszczelniaczem kominkowym znanych i polecanych firm. W przypadku ceramiki warto jest postawić na mniej sztywne połączenie, które może składać się z wełny mineralnej lub sznura żaroodpornego. Częstym wyborem pada szlamowanie, które polega na obłożeniu przewodów kominowych specjalną zaprawą lub masą. Odpowiednie do tego typu zadań produkty możemy znaleźć w marketach budowlanych lub tematycznych sklepach internetowych.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.